30 września 2007 r. Imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery
redakcja
partnerzy
subskrypcja
współpraca
forum


System EKO AB

Kategoria: gospodarka komunalna
Data publikacji: 2005-12-06 22:44:56
Autor: Andrzej Bartoszkiewicz

Jak ograniczyć odpady, zwiększyć recykling a przy okazji stworzyć nowe miejsca pracy - zgodnie z naturą i dbając o ochronę środowiska?


System EKO AB - odbiór i segregacja odpadów komunalnych to bardzo prosty, innowacyjny i odważny sposób odbioru i segregacji odpadów komunalnych, sprawdzony w Bytomiu Odrzańskim w ciągu ostatnich dwóch lat.

Istota Systemu: mieszkańcy powinni podzielić swoje odpady na trzy grupy - surowce wtórne i niebezpieczne - jest ich około 50 proc., odpady organiczne -jest ich około 30 proc., odpady higieniczne - ok. 20 proc. Przydatne w tym celu może być trójdzielne wiaderko lub wykorzystanie dotychczasowego wiaderka na surowce wtórne i odpady niebezpieczne (głównie baterie i leki), wielu mieszkańców stosuje dodatkowe małe wiaderko na odpady higieniczne w łazience, więc wystarczy dokupić np. ośmiolitrowe wiaderko na odpady organiczne. Mieszkańcy szybko się przekonują, że to trzecie wiaderko jest bardzo wygodne w czasie obierania ziemniaków, warzyw i wrzucania innych odpadów organicznych. Praktycznie nie ma rewolucji w domu, kuchni czy łazience, mieszkańcy po prostu wynoszą maksymalnie trzy woreczki lub mniej w zależności od potrzeb.

Obecne altany śmieciowe zastąpiłem pawilonem - kontenerem o powierzchni ok. 24 m2, gdzie od ręki pracownik segreguje te 50 proc. odpadów na co najmniej kilkanaście asortymentów. Odpady organiczne umieszcza w chłodni, w której znajdują się 2-3 typowe 120-litrowe pojemniki, łatwo je opróżnić, gdy przyjedzie śmieciarka po odpady organiczne, które są przeznaczone na kompost. Pawilon - kontener Systemu EKO AB składa się z części socjalnej (kabina prysznicowa, toaleta, umywalka z szafką). W drugiej części socjalnej - stół i szafa. W części roboczej, jak wcześniej wspomniałem, znajduje się chłodnia, stół ze zlewozmywakiem, prasa ręczna do ściskania plastiku i metalu, pojemniki plastikowe na 3-4 rodzaje odpadów szklanych, stelaże na worki (około 15-16 worków) na różne rodzaje surowców wtórnych (np. po dwa worki na jednym stelażu na kółkach). W części roboczej jest także rura z uchwytami na telewizory, komputery i itp., uchwyt pionowy na zużyte świetlówki, waga, niszczarka do papieru, dzięki której na prośbę mieszkańca są niszczone dokumenty, listy itp., co zachowuje intymność odpadów; i komplet podstawowych narzędzi. Są one potrzebne do natychmiastowej rozbiórki odpadów wielkogabarytowych, przede wszystkim mebli. Pawilon jest ogrzewany i klimatyzowany, większość wyposażenia jest ze stali nierdzewnej, to miejsce z bardzo dobrymi warunkami pracy. Cały pawilon architektonicznie i kolorystycznie można dopasować do osiedla. Pewien niepotrzebny niepokój może budzić to, że nie wszędzie są skupiska sięgające 800-1000 mieszkańców. Mieszkańcy nie muszą pokonywać większych odległości, ponieważ przy większym rozproszeniu w istniejących altanach śmieciowych, czyli bardzo blisko, wystarczy umieścić kontener 240-litrowy na kółkach i to pracownik przeciągnie go do pawilonu. Przed pawilonem znajduje się także taki sam 240-litrowy pojemnik, dzięki czemu mieszkańcy mogą także poza godzinami pracy pracownika wyrzucać odpady. Tym samym System jest czynny 24 godziny na dobę. Odpady higieniczne i inne są składowane w zamykanym kontenerze 1100-litrowym, który znajduje się obok pawilonu i jest opróżniany za pomocą śmieciarki co 2-3 dni. W niewielkich miejscowościach wystarczy kilka czy kilkanaście kontenerów-pawilonów Systemu EKO AB, aby osiągnąć europejskie poziomy odzysku. Dodatkowo są to punkty odbioru urządzeń elektronicznych i elektrycznych od mieszkańców. W zabudowie rozproszonej np. domków jednorodzinnych warto wyposażyć je w małe kompostowniki, aby pozbyć się przewozu 30 proc. odpadów organicznych, a dopiero w drugim etapie w miejscowościach powyżej 800 mieszkańców budować pawilony Systemu EKO AB.

Surowce wtórne i niebezpieczne powinny być odbierane np. busem, przewożone na bazę, gdzie są składowane i prasowane, następnie sprzedawane do recyklera i ta średnia cena u recyklera to ok. 0,31 zł za kilogram. Dodatkowo można uzyskać dopłatę do każdego kilograma za sprzedane surowce wtórne i przekazane baterie 0,04 zł za kilogram od organizacji odzysku. Dodatkowe zyski z wdrożenia Systemu to zmniejszenie zrzutu na składowisko o 50 proc. i zmniejszenie opłaty za zrzut 30 proc. masy organicznej na kompostownię. Te pozostałe 20 proc. można przewieźć na składowisko, ale te same 20 proc. może być surowcem na paliwo alternatywne. Przecież w tych 20 proc. nie ma gruzu budowlanego, metali, szkła, odpadów niebezpiecznych, a nawet można te 20 proc. wzbogacić drobną makulaturą, tekstyliami, itp., co podwyższa energetyczność surowca. Tego typu surowiec na paliwo alternatywne wycenia się na ok. 0,05 zł za kilogram. System tak, jak każdy, zasilają opłaty mieszkańców np. 4 zł miesięcznie od mieszkańca. Praktyka potwierdza wcześniej podaną morfologię odpadów. Przyjmuję, że mieszkaniec wytwarza rocznie 204 kg odpadów. Przekładając na prosty język ekonomiczny, to w cenach loco miasto mieszkaniec wyrzuca miesięcznie odpadów w przeliczeniu na złotówki ok. 1,50 zł. Dodać trzeba, że pawilon obsługuje ok. 1000 mieszkańców - cała ekonomika Systemu staje się opłacalna, a co najważniejsze, System EKO AB nie podwyższa obecnych opłat dla mieszkańców, czyli w istniejącym strumieniu pieniądza tworzy nowe miejsca pracy, dokonuje maksymalnej segregacji. Można zaniechać całkowicie składowania, radykalnie zmieniają się warunki sanitarne na osiedlach, psy, koty, gryzonie nie mają dostępu do odpadów, redukuje się uciążliwe zapachy .

Koszt pawilonu pod klucz to ok. 50 tys złotych (dziś miejsce pracy w Polsce wycenia się średnio na ok. 120 tys złotych).

Wdrażając ten System bez ryzyka można likwidować „bieda szyby”, zamykać większość składowisk, które nie spełniają norm, tworzyć nowe miejsca pracy, przeznaczać więcej środków na zdrowie i oświatę.

inż. Andrzej Bartoszkiewicz
- jest autorem programu System EKO AB
0 601 77 34 32  powrót do strony głównej
  wersja do druku
  wyślij znajomemuAktualnie brak komentarzy do tego tekstu.