27 grudnia 2009 r. Imieniny: Fabioli, Jana, Żanety
redakcja
partnerzy
subskrypcja
współpraca
forum

Kapital ludzki, czyli edukacja

Data publikacji: 18.02.2008

Ponad 1,7 mld euro z programu Kapitał Ludzki na poprawę systemu edukacji mają do dyspozycji samorządy województw. Już ogłaszają pierwsze konkursy m.in. na dofinansowanie przedsięwzięć, których celem jest upowszechnianie i podnoszenie poziomu edukacji przedszkolnej oraz dostosowanie do potrzeb rynku pracy i uatrakcyjnianie szkolnictwa zawodowego.

W programie operacyjnym Kapitał Ludzki zagwarantowane zostało ok 2,7 mld euro na projekty związane z oświatą. Częścią tych środków, ok. 1 mld euro dysponuje MEN i za te pieniądze zostaną m.in. sfinansowane prace nad nową podstawą programową, udoskonalenie systemu egzaminów zewnętrznych oraz upowszechnianie uczenia się przez całe życie.
Około 1,7 mld zł na poprawę systemów edukacji w regionach znajduje się w dyspozycji Urzędów Marszałkowskich.
- Są to pieniądze, które regiony wykorzystają w taki sposób, jak im jest najbardziej potrzebny. Ministerstwo niczego im nie narzuca. Samorządy mogą z tych pieniędzy sfinansować np. zajęcia pozalekcyjne dla uczniów, rozbudować sieć przedszkoli, także alternatywnych form edukacji przedszkolnej - podkreśla wiceminister edukacji Krystyna Szumilas.
Jak poinformowała PAP zastępca dyrektora Departamentu Funduszy Strukturalnych w MEN Dorota Lewandowska, samorządy mogą na rozwój edukacji przeznaczyć środki z oddzielnych, regionalnych programów operacyjnych. Te środki nie muszą być przeznaczone na projekty w konkretnej dziedzinie, ale mają być wykorzystane dla rozwoju poszczególnych regionów, z których każdy ustala własną strategię i własne priorytety inwestycyjne.
Niektóre regiony, np. woj. kujawsko-pomorskie zdają sobie jednak sprawę z tego, że edukacja jest podstawą rozwoju w wielu dziedzinach, dlatego opracowują strategię rozwoju edukacji.


Powrót do listy aktualności

Powrót do strony głównej